Przysłania ale nie zastawia :) Poznaj panel ażurowy!

Przysłania ale nie zastawia :) Poznaj panel ażurowy!

Mogą służyć wyłącznie jako dekoracja, ale mogą również spełniać praktyczne funkcje. Ich kształt i kolor możemy dobrać tak, aby komponowały się z całością pomieszczenia. Paleta materiałów, z których mogą być wykonane jest również spora. Poznaj panele ażurowe.

Panele ażurowe to nic innego jak płyty z otworami wyciętymi zgodnie z zaprojektowanym wzorem. Taka płyta to świetnie rozwiązanie, kiedy chcemy coś przysłonić, ale nie do końca. Dlatego panele ażurowe znakomicie nadają się do zasłaniania grzejników i kaloryferów. Nie wszyscy możemy sobie pozwolić na elegancki grzejnik, który jednocześnie ogrzewa i zdobi pomieszczenie. Natomiast zakrycie tradycyjnego kaloryfera ciekawym ażurowym panelem jest dużo tańszym rozwiązaniem. Dzięki otworom panel powoduje minimalne straty ciepła.

Innym zastosowaniem ażurowych paneli są kratki wentylacyjne. Wybór wzorów kratek dostępnych w sklepie jest bardzo ograniczony. Mały ażurowy panel może być wykonany zgodnie z naszym pomysłem. Panele często stosowane są również jako ścianki działowe. Ażurowa ścianki może podzielić pomieszczenie, ale przy tym nie odcinać od siebie jego części.

Jedną z największych zalet ażurowych paneli jest możliwości ich indywidualnego zaprojektowania. Podstawowym elementem projektu jest wzór jaki ma być wycięty. Ja osobiście najbardziej lubię wzory geometryczne. Bardzo popularne są ornamenty roślinne oraz wzory abstrakcyjne. Wzór może mieć zarówno formę powtarzającego się modułu jak i zupełne nieregularnej kompozycji.

Bardzo istotną decyzją jest dobór materiału na panele. W naszej pracowni wykonujemy panele przede wszystkim z MDF, dibondu, PCV, plexi i drewna. Pierwszy z nich jest zdecydowanie najbardziej wytrzymały, dlatego będzie świetnie nadawał się np. na ścianki działowe. Natomiast nie polecamy go jako maskownice do grzejników – zbyt dobrze izoluje ciepło. Po wyfrezowaniu wzoru MDF lakierujemy, jego naturalny kolor jest mało atrakcyjny.

Dibond po frezowaniu nie wymaga już lakierowania. Jego zewnętrzne warstwy to aluminium (wewnętrzna to polietylen). Kolor aluminium i fakturę powierzchni możemy wybrać spośród kilkunastu dostępnych wzorów.

Najtańszym materiałem jest PCV. Po wycięciu można go pomalować własnoręcznie. Jest to materiał bardzo lekki, ale przy tym dość miękki, podatny na wgniecenia i zarysowania. Dlatego nie polecamy stosowania go w miejscach, gdzie byłby narażony na uszkodzenia.

Zobacz kilka aranżacji, które przygotowaliśmy. Jesteśmy oczywiście również otwarci na wasze propozycje i chętnie coś dla Was zaprojektujemy.

Masz pytanie? Napisz do nas!

5 + 1 =