Laminat grawerski - krótka charakterystyka

Laminat grawerski - krótka charakterystyka

Wśród szerokiej gamy materiałów, z którymi pracujemy laminat grawerski zajmuje specjalne miejsce, ponieważ został stworzony specjalnie pod obróbkę grawerem i wycinanie. Laminat grawerski to kompozyt ze sztucznych tworzyw, składających się z dwóch lub więcej warstw, różniących się kolorystycznie. Jedna warstwa zawsze przeznaczone jest pod grawerowanie laserem CO2 lub grawerkę mechaniczną, a całość można wyciąć w praktycznie dowolnym kształcie.

Rodzaje laminatu grawerskiego

Jak już wspomniałem laminat składa się zawsze z dwóch lub więcej warstw. Daje to możliwość łączenia warstw o różnych kolorach oraz różnych właściwościach. Dzięki temu stworzono ogromną ilość laminatów, co znacznie ułatwia dobranie właściwego przy rożnego rodzaju zastosowaniach.

Laminaty różnią się przede wszystkim kolorystyką. Zazwyczaj w procesie grawerowanie usuwana jest górna warstwa, aby w ten sposób odsłonić kontrastującą kolorystycznie warstwę znajdującą się poniżej. Takich połączeń kolorystycznych jest napraw wiele.

Oddzielną grupą kolorystyczną są laminaty grawerskie imitujące materiały metalowe. Ich powierzchnia może imitować np.: srebro, złoto, miedź – wszystko to wielu odcieniach. Ponadto różnią się one samą fakturą powierzchni. Może być ona gładka, szczotkowana, proszkowana itp. Zresztą zróżnicowanie powierzchni dotyczy również innych rodzajów laminatu. Mamy np. laminaty o gruboziarnistej powierzchni, co wzmacnia ich wytrzymałość na zadrapania. Nowością są laminaty imitujące drewno.

Drugą po kolorze ważną cechą laminatów jest ich wytrzymałość. Część laminatów grawerskich jest przeznaczonych jedynie do stosowania wewnętrznego. Oznacza to, że nie są odporne na warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV. Możemy je z powodzeniem stosować np. jako tabliczki na okolicznościowe trofea lub upominki, natomiast nie nadają się one do oznaczeń znajdujące się na zewnątrz.

Do tego celu należy używać tzw. laminatów zewnętrznych. Dzięki temu możemy mieć pewność, że pod wpływem promieniowania UV nie zmienią koloru, a warunki atmosferyczne nie wpłyną na ich wytrzymałość.

Kolejną istotną cechą laminatu jest jego elastyczność. Część laminatów jest dość sztywna, co oznacza, że będziemy mieli problem z trwałym przymocowaniem ich do nierównych powierzchni. Jeżeli w trakcie montażu będziemy próbowali je za bardzo wygiąć to po prostu pękną. Na szczęście są również laminaty o bardzo dużej elastyczności, przystosowane do montażu na wypukłych i wklęsłych powierzchniach. Możemy również zastosować laminat, który ma formę grubszej folii.

Zastosowanie laminatu grawerskiego

Jak nie trudno się domyśleć, ze względu na liczne rodzaje laminatów grawerskich możliwości ich zastosowania są bardzo szerokie. Bardzo często używamy go do wykonywania tabliczek przy drzwiowych (zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych) oraz różnego rodzaju niewielkich szyldów.

Laminat świetnie sprawdza się jako oznakowanie, gadżetów lub upominków. Często ze względu na rodzaj powierzchni lub niski nakład, znakowanie bezpośrednio na upominku jest niemożliwe lub bardzo kosztowne. Wówczas tabliczka z laminatu jest tanim i eleganckim rozwiązaniem.

Innym rodzajem zleceń, przy których zazwyczaj wykorzystujemy laminat to znakowanie medali, pucharów i innych trofeów.

Generalnie laminat grawerski, jako materiał uniwersalnych i łatwy w obróbce, wielokrotnie pozwolił nam już zrealizować pozornie trudne zlecenie.

Ograniczenia w stosowaniu laminatu grawerskiego

Fakt, że laminat grawerski ma wiele różnych wersji nie oznacza niestety, że za każdym razem znajdziemy taki, który będzie spełniał wszystkie nasze wymagania.

Może okazać się, że laminat w kolorystyce, która nam się podoba nie występuje w postaci odpornej na warunki zewnętrzne. Może się również okazać, że znaleźliśmy laminat o odpowiadającej nam elastyczności, natomiast ograniczona jest ilość dostępnych kolorów.

Na szczęście tego rodzaju problemy zdarzają się coraz rzadziej, ponieważ producenci laminatów grawerskich cały czas powiększają swoją ofertę i starają się aby przy każdym zastosowaniu można było mieć szeroki wybór.

Innym ograniczeniem może być wielkość tabliczki, którą chcemy wykonać. Laminat grawerski zazwyczaj dostępny jest w arkuszach 1220x610mm lub 610x610mm. Jeżeli będziemy chcieli wykonać element większy od tego wymiaru, konieczne będzie połączenie go z dwóch lub więcej części.

Jeżeli chodzi o koszt wykonania tabliczki, to oprócz ceny samego laminatu ważny jest również czas pracy lasera. Tabliczka na której mamy wykonać tylko trzy linijki prostego tekstu będzie grawerowana o wiele krócej niż tabliczka, której projekt obejmuje wiele zróżnicowanych elementów. W konsekwencji tabliczka z tekstem będzie o wiele tańsza, nawet jeśli obie mają ten sam wymiar.

Choć mam świadomość, że ten krótki artykuł nie wyczerpuje tematu laminatu grawerskiego, liczę, że pomógł Wam choć wstępnie zapoznać się z jego specyfiką. Jeżeli chcielibyście jeszcze o coś zapytać, zapraszam do kontaktu.

Grawerowana karta podarunkowa:

Tabliczka z laminatu grawerskiego - talon na rower

Przykłady kolorów laminatu grawerskiego:

Panele sterowniczy z laminatu grawerskiego:

Okolicznościowe upominki z laminatu grawerskiego:

Masz pytanie? Napisz do nas!

9 + 3 =